| IP-Control for use-dependent room controllers RMD KNX, light grey | |
| Art No. | 75710036 |
| EAN No. | 4011334392057 |
| P.U. | 1 part |
| Price * | on demand |
| Price Group | |
| Fixing mode | REG |
|
|
|
|
|
|
| Compatibility | access control: integration of ekey® fingerprint sensors possible |
| System requirements: | can also be used with Apple Mac OS X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| IP | KNX server to supply up to 15 visualisation clients with KNX data |
| Interface | with USB interface for 1-wire devices (e.g. 1-wire sensors), with S0 interface (electrical pulse counter, operating hours meter, etc.) |
|
|
| Operating voltage | 30 V |
|
|
| Power consumption | <= 5 VA |
|
|
|
| RAM | 256 MB |
| Colour independent of design lines | light grey |
| Depth | 64,5 mm |
| Assembling height as from DIN rail | 58 mm |
| Width of rail mounted device (RMD) | 8 modules |
| Height | 90 mm |
| Width | 144 mm |
| LED | with status LED for operational stand-by, data processing, KNX communication, LAN status |
|
|
|
| Supported configuration modes | system |
|
|
|
|
|
| Clock | time updating via Internet NTP server and sending on the KNX |
|
|
| receiptable addresses | 32766 |
| Update | with updatable Flash-Controller for subsequent function expansions |
|
|
|
|
| Protection index IP | IP20 |
| Halogen free | no |
| Operating temperature | 0…35 °C |
| Application, usage | KNX - operating systems |
| Release issue | 6 |
| Main design line | KNX |
| Information text | Knowledge of the relevant network technology is required for installation. Mobile devices such as iPhones/iPad, mobile phones or PDAs can be linked via the Internet. |
|
|
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
|
|
Manual for 75710004-75710036 - IP Control (EN, 2014-01) |
PDF, 286 KB |
| More (10) | ||
|
|
Order Overview for Visualisations Visualisations |
PDF, 643 KB |
|
|
Catalogue Chapter for Berker KNX - system Berker KNX - system |
PDF, 7,7 MB |
|
|
Masterproject for IP-Control (2011-09) |
ZIP, 4,1 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Programming/Implementation software for 75710036 |
ZIP, 152,3 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for IP-Control from hardware version V5 (version R7, 2014-01) |
ZIP, 35,6 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Firmware update for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, R7) |
ZIP, 35,5 MB |
|
|
Discovery-Tool for IP-Control (java application, 2012-08) |
JAR, 243 KB |
| More (14) | ||
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2012-01) |
PDF, 2,7 MB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
|
|
Application description ETS for 75710004-75710036 - IP control RMD (EN, 2014-01) |
PDF, 36 KB |
| More (26) | ||
|
|
Product Data Sheet for 75710036 IP-Control for use-dependent room controllers RMD KNX, light grey |
PDF, 343 KB |
| Art No. | Description | P.U. | |
|---|---|---|---|
|
75740107 | Touch Panel 7" Android KNX, anthracite | 1 prt. |
|
75740110 | Touch Panel 10" Android KNX, anthracite | 1 prt. |
|
75740210 | Touch Panel 10" Windows KNX, anthracite | 1 prt. |
| Art No. | Description | P.U. | |
|---|---|---|---|
|
75740107 | Touch Panel 7" Android KNX, anthracite | 1 prt. |
|
75740110 | Touch Panel 10" Android KNX, anthracite | 1 prt. |
|
75740210 | Touch Panel 10" Windows KNX, anthracite | 1 prt. |