| Change-over switch surface-mounted with clear lens, Isopanzer IP44, dark grey/yellow | |
| Art No. | 3446 |
| EAN No. | 4011334023975 |
| P.U. | 1 part |
| Price * | on demand |
| Price Group | |
| Type of control unit | single rocker |
| Fixing mode | surface-mounting |
|
|
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated voltage | 250 V AC |
| Switching current | 10 AX |
| Colour of design line | dark grey/yellow |
| Design lines special colours | dark grey/yellow |
| Colour | dark grey |
| RAL colour | RAL 7011 - Iron grey |
| Material | thermoplastic |
| Surface appearance | glossy |
| Depth | 56 mm |
| Height | 75 mm |
| Width | 75 mm |
| Installation mode | for screw fastening |
| Type of connection | Quickconnect |
|
|
|
|
|
|
| Differentiation characteristic 2 - Sales | with clear lens |
| Protection index IP | IP44 |
| Application, usage | Surface-mounted wet-room installation |
| Main design line | Isopanzer IP44 |
| Information text | Housing screws made of stainless steel. |
|
|
Order Overview for ISO-Panzer IP44 - Switches /Push-buttons ISO-Panzer IP44 - Switches /Push-buttons |
PDF, 488 KB |
|
|
Catalogue Chapter for Accessories surface-mounted Accessories surface-mounted |
PDF, 3,3 MB |
|
|
Product Data Sheet for 3446 Change-over switch surface-mounted with clear lens, Isopanzer IP44, dark grey/yellow |
PDF, 521 KB |
| Art No. | Description | P.U. | |
|---|---|---|---|
|
1637 | Incandescent lamp unit for switches/push-buttons red | 10 prt. |
| Art No. | Description | P.U. | |
|---|---|---|---|
|
1615 | Neon lamp unit for switches/push-buttons white | 10 prt. |
|
1617 | Incandescent lamp unit for switches/push-buttons yellow | 10 prt. |
|
1618 | Incandescent lamp unit for switches/push-buttons green | 10 prt. |
|
1901 | Labelling field for terminal attachment dark grey | 10 prt. |
| Art No. | Description | P.U. | |
|---|---|---|---|
|
1637 | Incandescent lamp unit for switches/push-buttons red | 10 prt. |
|
1901 | Labelling field for terminal attachment dark grey | 10 prt. |