| Rotary switch 2pole off Light control | |
| Art No. | 386201 |
| EAN No. | 4011334273707 |
| P.U. | 10 part |
| Price * | on demand |
| Price Group | |
| Fixing mode | flush-mounting |
| Technical version | 25 A, for conductor cross-sections 2.5 ... 6 mm² |
| Switching angle | 60 ° |
|
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated voltage | 250 V AC |
| Material | Plastic/metal |
| Surface appearance | other |
| Depth | 71 mm |
| Contact spacing | > 3 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 56 mm |
| Installation mode | without spreader claws |
| Type of connection | Screw connection |
|
|
| Protection index IP | IP20 |
| Application, usage | Light control |
| Main design line | Light control |
| Information text | Note! The wall box must be mounted at a depth of at least 43 mm. |
|
|
Order Overview for Switches /Push-buttons Switches /Push-buttons |
PDF, 2,3 MB |
|
|
Catalogue Chapter for Berker S.1 Berker S.1 |
PDF, 19,9 MB |
|
|
Product Data Sheet for 386201 Rotary switch 2pole off Light control |
PDF, 427 KB |
| Art No. | Description | P.U. | |
|---|---|---|---|
| 11506082 | Centre plate with rotary knob for rotary switch Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9 | 1 prt. | |
|
11506084 | Centre plate with rotary knob for rotary switch Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9 | 1 prt. |
| Art No. | Description | P.U. | |
|---|---|---|---|
|
1913 | Extension claw for attaching Accessories | 50 prt. |
| Art No. | Description | P.U. | |
|---|---|---|---|
| 11506082 | Centre plate with rotary knob for rotary switch Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9 | 1 prt. | |
|
11506084 | Centre plate with rotary knob for rotary switch Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9 | 1 prt. |