| Socket outlet with earthing pin with enhanced touch protection | |
| Art No. | 6768766082 |
| EAN No. | 4011334427513 |
| P.U. | 10 part |
| Price * | on demand |
| Price Group | |
|
| Rated voltage | 250 V AC |
| Rated current | 16 A |
| Colour of design line | white |
| Surface appearance | velvety |
| Mirror depth | 14,5 mm |
| Connection terminals | according to IEC 60884-1 |
| Differentiation characteristic 2 - Sales | with enhanced touch protection |
| Enhanced contact protection | according to IEC 60884-1 |
|
|
| Secondary design line(s) | Berker Q.3, Berker Q.1, Berker Q.7, Berker Q.9 |
|
|
Order Overview for International socket outlet systems International socket outlet systems |
PDF, 1,2 MB |
|
|
Catalogue Chapter for Berker Q.1 Berker Q.1 |
PDF, 17,7 MB |
|
|
Product Data Sheet for 6768766082 Socket outlet with earthing pin with enhanced touch protection |
PDF, 438 KB |
| Art No. | Description | P.U. | |
|---|---|---|---|
|
1913 | Extension claw for attaching Accessories | 50 prt. |
Socket outlet with earth contact pin and monitoring LED with enhanced touch protection, Screw-in lift terminals, Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9, polar white velvety
Socket outlet with earthing pin with enhanced touch protection, Berker K.5, stainless steel, metal matt finish
Socket outlet with earthing pin and LED orientation light enhanced contact protection, Screw-in lift terminals, Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9, polar white velvety
Socket outlet without earthing contact with enhanced touch protection, Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9, polar white velvety
Socket outlet with earthing pin and hinged cover with enhanced touch protection, Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9, polar white velvety
Socket outlet with earthing pin and hinged cover with enhanced touch protection, with screw-in lift terminals, Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9, polar white velvety
Socket outlet with earthing pin with enhanced touch protection, with screw-in lift terminals, Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9, anthracite velvety, lacquered
Socket outlet with earthing pin with enhanced touch protection, with screw-in lift terminals, orange velvety
Socket outlet with earthing pin and hinged cover with enhanced touch protection, with lock - differing lockings, with screw-in lift terminals, Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9, polar white velvety
Socket outlet with earthing pin and LED orientation light enhanced contact protection, Screw-in lift terminals, Serie R.classic, polar white glossy
Socket outlet without earthing contact with screw terminals, Berker Q.1/Q.3/Q.7/Q.9, polar white velvety