| SCHUKO socket outlet with "SV" imprint enhanced contact protection, Berker K.1, green | |
| Art No. | 47357113 |
| EAN No. | 4011334488125 |
| P.U. | 10 part |
| Price * | on demand |
| Price Group | |
| Design | according to DIN 49440 |
| Fixing mode | flush-mounting |
| Technical version | Imprint "SV" |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated voltage | 250 V AC |
| Rated current | 16 A |
| Rated current | 16 A |
| Cover | Central cover plate |
| Colour of design line | green |
| Colour | green |
| Colour | green |
| RAL colour | RAL 6029 - Mint green |
| Material | thermoplastic |
| Surface appearance | glossy |
| Installation mode | with clamp/screw fastening |
| Connection terminals | according to IEC 60884-1 |
| Connection terminals | according to VDE 0620-1:2021-02 |
|
|
| With transparent product label holder | no |
| Differentiation characteristic 2 - Sales | enhanced contact protection |
| IK protection code against mecanical impacts | 02 |
| Protection index IP | IP20 |
| Enhanced contact protection | according to IEC 60884-1 |
| Enhanced contact protection | according to VDE 0620-1:2021-02 |
|
|
| Main design line | Berker K.1 |
| Information text | Insert colour-coded. |
|
|
Order Overview for SCHUKO socket outlets SCHUKO socket outlets |
PDF, 1,8 MB |
|
|
Catalogue Chapter for Berker K.5 Berker K.5 |
PDF, 14,1 MB |
|
|
Product Data Sheet for 47357113 SCHUKO socket outlet with "SV" imprint enhanced contact protection, Berker K.1, green |
PDF, 513 KB |