| Socket outlet with earthing contact USA/CANADA NEMA 5-20 R with screw terminals, Berker S.1/B.3/B.7, polar white matt, lacquered | |
| Art No. | 41681909 |
| EAN No. | 4011334305057 |
| P.U. | 10 part |
| Price * | on demand |
| Price Group | |
| Fixing mode | flush-mounting |
|
|
| Nominal voltage | 125 V |
| Rated voltage | 125 V AC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Rated current | 20 A |
| Cover | Central cover plate |
| Colour of design line | polar white |
| Colour | polarwhite |
| Colour | white |
| RAL colour | RAL 9010 - Pure white |
| Material / workmanship | lacquered |
| Material | thermoplastic |
| Surface appearance | matt |
| Insertion depth | 19 mm |
| Installation mode | without spreader claws, for screw fastening |
| Conductor cross-section (rigid) | max. 2 x 4 mm² |
|
|
| Differentiation characteristic 3 - Sales | with screw terminals |
| Standard | NEMA 5-20 R |
| IK protection code against mecanical impacts | 05 |
|
|
| Main design line | Berker S.1/B.3/B.7 |
| Secondary design line(s) | Berker S.1, Berker B.3, Berker B.7 |
| Information text | Not UL-certified. |
|
|
Order Overview for Socket outlet system international Socket outlet system international |
PDF, 1,1 MB |
|
|
Catalogue Chapter for Berker B.3 Berker B.3 |
PDF, 18,9 MB |
|
|
Product Data Sheet for 41681909 Socket outlet with earthing contact USA/CANADA NEMA 5-20 R with screw terminals, Berker S.1/B.3/B.7, polar white matt, lacquered |
PDF, 537 KB |