| Socket outlet with earthing pin with enhanced touch protection, Berker Arsys, green glossy | |
| Art No. | 6768750063 |
| EAN No. | 4011334321446 |
| P.U. | 10 part |
| Price * | on demand |
| Price Group | |
| Fixing mode | flush-mounting |
|
|
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated voltage | 250 V AC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Rated current | 16 A |
| Cover | Central cover plate |
| Design lines special colours | green |
| Colour | green |
| Colour | green |
| RAL colour | RAL 6029 - Mint green |
| Material | duroplastic |
| Surface appearance | glossy |
| Insertion depth | 31,8 mm |
| Mirror depth | 14,7 mm |
| Installation mode | with spreader claws |
| Connection terminals | according to IEC 60884-1 |
|
|
| Differentiation characteristic 2 - Sales | with enhanced touch protection |
| IK protection code against mecanical impacts | 02 |
| Enhanced contact protection | according to IEC 60884-1 |
|
|
| Main design line | Berker Arsys |
| Information text | Insert colour-coded. |
|
|
Order Overview for International socket outlet systems International socket outlet systems |
PDF, 1,1 MB |
|
|
Catalogue Chapter for Berker Arsys Berker Arsys |
PDF, 14 MB |
|
|
Product Data Sheet for 6768750063 Socket outlet with earthing pin with enhanced touch protection, Berker Arsys, green glossy |
PDF, 508 KB |
| Art No. | Description | P.U. | |
|---|---|---|---|
|
1913 | Extension claw for attaching Accessories | 50 prt. |